Şirketlere 'tüzel numara' geliyor.

 

Şirketlere 'tüzel numara' geliyor.

Tek ortaklı limited (Ltd) ve anonim şirket (AŞ)Şirketlere 'tüzel numara' geliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, kişilere verilen vatandaşlık numarası gibi şirketlere de 'Tüzel Kişilik Numarası' verileceğini söyledi. Önümüzdeki dönemde, kişilerin 'vatandaşlık numarası' gibi şirketlere de bir 'tüzel kişilik numarası' verilecek. Sanayi Bakanı Çağlayan bu konudaki çalışmaların başladığını söyledi.
İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen Çağlayan, bakanlığı
devraldığı 29 Ağustos 2007'den bu yana geçen 2.5 ayda neler yaptığını anlattı. Gündemlerindeki çalışmalardan birinin 'Merkezi Tüzel Kişilik' numarası olduğunu belirten Çağlayan, şöyle dedi:
"Merkezi Tüzel Kişilik Numarası (MTK) kişilerin vatandaşlık numarası gibi, şirketlerin de böyle bir numarası olacak. Bu numara üzerinden şirketin bütün bilgilerine ulaşılabilecek. Bu SSK, vergi ve kuruluş tescil aşamasındaki sicil numarasından farklı olacak. Daha üst,bunları kapsayan bir numara vereceğiz. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor. Ayrıntılarını tartışıyoruz. Önümüzdeki günlerde tamamen şekillenmiş olacak."
Çağlayan'ın açıklamaları şöyle:
BAKANLIĞI TANIDIĞIMI SANIYORDUM: Bakanlık, benim bildiğimden çok daha derin bir yapıya sahip. Sorumluluklarını saymaya kalksam, başka şey konuşmaya fırsat kalmaz. Bakanlığı yeniden yapılandırmak istiyorum. En önemli işimiz Sanayi Stratejisi. DPT destek olacak. En önemli adımı da Sanayi Envanteri'dir. Envanter elimizde olduğunda planlama
yapabileceğiz. Aralık ayının ortalarında bitirebileceğimizi sanıyorum.
81 ili gezeceğim.
'Uzlaşın, gelin dedim'
SOSYAL GÜVENLİK PRİMİ DÜŞÜRÜLECEK, DEKLARE EDİLDİ: Sosyal Güvenlik'te işveren priminin 5 puan azaltılması deklare edilmiştir, dönüş yok.2008'de uygun bir takvimde yapılacak. Bunda, hükümeti teşvik etmek için indirimin zarar değil yarar getirdiğinin gösterilmesi gerekir.
OSB'LER VE BÜYÜK MAĞAZALAR KONUSUNDA UZLAŞMA ARIYORUZ: Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve Marketler Yasası konusunda uzlaşma istiyorum.Tarzım bu. Taraflarla konuştum, 'Anlaşın, getirin, imza atayım' dedim.Uzlaşmazsanız görevimi yaparım. OSB tarafları mutabakat için çalışıyor, ilerleme var. Ben, ona buna rağmen yasa yapmam. Marketler yasası konusunda da öyle. Su tersine akmaz. Dünyanın nereye gittiğine bakılması gerekir. Bu konuda çeşitli adlar altında üreticiye getirilen maliyetler var. Lokal ve yerel üreticiye marka, patent yapacak sistemler gerekli.
GECE 02.30 - 03.00'TE IŞIKLAR AÇIK: Bakanlıkta geç saatlere kadar çalışıyoruz. 02.30 - 03.00'te ışıklar açık. Önünden geçen arkadaşlarım arıyor, 'Ne yapıyorsun?' diye soruyorlar. İşlerimiz çok yoğun. Benimle birlikte müsteşarım, ekibim de çalışıyor. Gece yarısı toplantı yapıyoruz.
BAKANLIK SANTRALI İÇİN BEKLEME MÜZİĞİ ARIYORUZ: ASO Başkanı olduğum zaman kullandığımız müzik vardı. Mariah Carey'ye ait bir şarkı,'Kalbimi sana vereyim'. Müziğini bakanlığa getirdim. Beğenmeyenler oldu. Kültür Bakanlığı'ndan 7 parça aldım. Arabadayken dinledim.
Müşteri memnuniyetine göre birini seçeceğiz.
TELEFON NUMARAM AYNI, DEĞİŞTİRMEDİM: Bakan oldu, numarayı değiştirdi demesinler diye telefonumu değiştirmedim. Toplantılardaysam, üç kere çaldıktan sonra santrala yönlendirilmiştir.'Faizler konusunda artık yorum yapmam'
Bakan Çağlayan'ın son faiz indirimi öncesindeki demecinin Merkez
Bankası (MB) Para Politikası Kurulu'nda çok tartışıldığını MB Başkanı Durmuş Yılmaz söylemişti. Çağlayan bu açıklamayı hatırlatarak şöyle dedi:Faizler konusunda konuşmak istemiyorum. Bir konuştuk problem oldu.Sadece piyasaya bakıyorum. Esnaf kesiminde durgunluk var. Konutta da var deniliyor. Seçimler yeni geçti, Irak olayı gündeme geldi. MB faiz indirecek mi, indirmeyecek mi beklentisi var. Bu da biraz yavaşlatıyor. Alımlar erteleniyor. Otomotivde de biraz erteleme var. Faiz dışı fazla bütçede 5.5. Eskiden 6.5 konusunda diretiliyordu çünkü
Türkiye'ye borç verenler paralarını garanti altına almak istiyordu.
Şimdi borç oranları düştü. Artık FDF yüzde 2 bile olabilir diyenler
var."
Türk Ticaret Kanunu genel kurula iniyor
Çağlayan, bakanlığın yasama çalışmaları ile ilgili olarak şu bilgileri
verdi:"Bakanlığım 23 kanun çıkaracak. Bunlardan en önemlisi, Türk Ticaret Kanunu (TTK) Meclis'e iniyor. 2008'in başlarında yasalaşacağını ümit ediyoruz. İlgili düzenlemeleri yaparken bir çeşit 'satış sonrası hizmet' sunacağız. Bu düzenlemeler için komisyon oluşturuyoruz. TTK Hazırlama Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ünal Tekinalp hoca da yardım edecek. Düzenlemeler AB müktesebatıyla ABD ve Japonya'daki modeller dikkate alınarak hazırlanacak. AŞ'lerin internet siteleri için standartları biz düzenleyeceğiz. Bu siteleri açık, düzenli bir ticaret sicili olarak görüyoruz. AŞ'ler elektronik ortamda genel kurul ve yönetim toplantıları yapabilecek."
Tek ortaklı AŞ  Çağlayan, yeni TTK'nın getirdiği uygulamalarla ilgili olarak da şunları belirtti:
"Tek ortaklı limited (Ltd) ve anonim şirketler (AŞ) olacak. Bu çok
yeni bir açılım. AB'de bu zorunlu. Ya sorumluluğu sınırlı taciri
düzenleyecek, böyle bir işletme türü yaratacak ya da tek ortaklı Ltd veya AŞ veya ikisini birden kabul edecek. Bugün Almanya'da,
Hollanda'da her gün binlerce tek ortaklı Ltd kuruluyor. Tek kişi
tacirin sınırsız sorumlu olması anlayışı yetersiz görülmüş, sınırlamak yoluna gidiliyor. AB KOBİ'leri korumak istiyor. Alacaklıyı da şeffaf,piyasanın ihtiyacına göre çıkarılmış, denetlenmiş bilançoyla koruyoruz.
Adam ortak bulamıyor, beşinci ortak için dört yaşındaki oğlunu ortak yapıyor. Ya da yüzde 99'u bir kişiye yüzde 1'i kalan dört ortağa ait gibi garip işler oluyor. Bunlar olmasın, şeffaflık istiyoruz. Bakanlığımız, bağımsız bir denetçi denetimi yapacak kuruluş oluşuncaya kadar AŞ ve Ltd'leri denetleyen denetçiyi denetleyecek."

Kaynak: Milliyet